Till innehållet

Fakta och inspiration för passionerade odlare

Torpväxterna ett levande kulturarv

Köper man ett gammalt torp så är det mer än den lilla stugan. Ofta finns det kvar växter att upptäcka. Det kan också vara roligt att åter­föra den miljö som omgav torpen.

Långt efter att torparen gått ur tiden och hans hus ligger i ruiner så står delar av hans odlade livsgärning kvar. Inga Wallenquist, som blev med torp 1989, berättar i sin bok ”Våra älskade torpväxter” om det kulturarv som finns att upptäcka och vårda för oss. Köper man ett gammalt torp så är det mer än den lilla stugan. Ofta finns det kvar växter att upptäcka. Det kan också vara roligt att åter­föra den miljö som omgav torpen.

En röd liten stuga. Blommande fruktträd. Kanske en blomsterlist invid förstukvisten. Nog är det här den svenska torpidyllen. En dröm för många. Några av oss förverkligar den.

Natur & Trädgård

Läs vidare som prenumerant

Den här artikeln är för prenumeranter. Du får alla artiklar, e-tidningen och hela arkivet – 389 kr om året.

Mer om perenner

Alla artiklar i ämnet →