Talgoxar attackerar bikupa – skapar kaos när de väcker bin ur vinterdvalan

Förhoppningsvis låter fåglarna kuporna vara ifred efter att de klätts in i stålnät. Foto: Per Berlin

En av våra läsare, Per Berlin i Hulta, strax norr om Hörby, rapporterar att talgoxarna har varit väldigt intresserade av hans bikupor den här vintern.

Småfåglarna sätter sig på flustret och ”trummar” på och väcker bina i sin vintervila. Instinkten gör att bina sticker ut huvudet, och då är talgoxen där och nyper biet. Men framförallt stör de samhället som stressar upp och följden kan bli ett vad biodlare kallar utbrott av nosema med utsot som följd. Enkelt utryckt: i sitt stressade tillstånd bajsar bina ner kupan. Infektioner, svamp och allmänt ofräsch kupa blir följden. Detta mår bina inte bra av. Dessutom kan ju själva kupan bli förstörd och obrukbar.

Nu finns det nät kring varje kupa som förhoppningsvis håller talgoxarna borta.

Foto: Luc Viatour
Dela artikeln:

Mer läsning:

Myrten – för kärlekens skull

I Rom var myrten helgad åt Venus, kärlekens gudinna, i Grekland åt Afrodite och även till Hymenaios, äktenskapets och bröllopets gud. Kärleksdikternas musa Erato var krönt med en krans av myrten.