Till innehållet

Fakta och inspiration för passionerade odlare

Åke Lindau är död

Levande Trädgård. Natur & Trädgårds medarbetare Åke Lindau är död. Läs hans ”testamente”.

Natur & Trädgård nr 1 · 1997, sidorna 54–56

Den här artikeln finns i tidningen men är inte digitaliserad.

Mer i nr 1 · 1997

  1. Frodiga grönsaker i NorrlandNär Gunilla Janhall utan kunskaper började att odla grönsaker i Degemyr utanför Vännäs upptäckte hon att det var ”himla kul’’. Och kom på knepet att få stora skördar även i norrländsk lera.
  2. Ett hallon för NorrlandTill sommaren kan du köpa hallonet ’Anlis’, som smakar mycket hallon och trivs bäst i Norrland.
  3. Ny metod odla jordgubbarDen enklaste metoden hittills att odla jordgubbar. Nils Åkerstedt beskriver den.
  4. Fakta om jordgubbssorterBirgitta Svensson, chef för SLU:s försöksstation i Rånna där nya jordgubbssorter kontinuerligt testas. Hon beskriver de som finns att köpa i svenska plantskolor.
  5. Nya potatissorterStefan Olsson har provat några av de nya potatissorterna.
  6. Att anlägga ett surjordspartiKenneth Lorentzon fortsätter artikelserie om att anlägga ett surjordsparti.
  7. Sommarblommor för hårt klimatStefan Olsson har testat sommarblommor i Hälsinglands inland. Här skriver han om de som är frosttåliga.
  8. Kalanchoë – inte bara våreldKerstin Ahlvin skriver om det intressanta släktet Kalanchoë.
  9. Igelkotten – ett lyckodjurEn Åke Lindau-artikel om igelkotten – ett lyckodjur på gräsmattan.
  10. Tornugglan återfunnen
  11. Rädda gamla fröerNordiska Genbanken vill ha din hjälp med att rädda värdefullt genmaterial.