Vi kallar dem skadedjur
Så lyder rubriken över denna posthuma artikel av Åke Lindau. I den ger han en annan syn på de vilda djuren i trädgården än den gängse, en syn i Natur & Trädgårds anda.
Finns i tidningen
Natur & Trädgård nr 2 · 2000, sidorna 51–63
Den här artikeln finns i tidningen men är inte digitaliserad.
Mer i nr 2 · 2000
Hela numret →- Fagerlärns röda näckrosDe röda näckrosorna i sjön Fagertärn väckte sensation när de upptäcktes av en ung botanist sommaren 1856. Beståndet har under senare tid kraftigt minskat och limnolog Maud Wallsten försöker nu att rädda det.
- Näckrosor for balkongenPeter Gaunitz berättar trädgårdsnäckrosens historia. Och ger tips på hur Du odlar en doftande näckros på balkongen.
- Farliga plastdammarHelge Lundström varnar i sin och Birgitta Geites bok ”Stenar, vatten, växter” för trädgårdsbutikernas plastdammar. Farliga för barn, menar han. Och föreslår grunda betongdammar med djuphålor för näckrosor.
- Ny utplanteringsväxt Garden mums och nytt butiksnamn
- Ekologiska visningsträdgårdar
- TrädgårdsturismFröjas Trädgårdar i Jämtland, HyttansTrädgård i Västmanland och Rås Gård i Småland är öppna under sommaren för trädgårdsturism. Alla sköts efter ekologiska principer. Och alla har försäljning.
- Nya rön om kalkningMargareta Magnusson, SLU Röbäcks dalen har i sin forskning kommit fram till att det är odlingsmetoden som avgör behovet av kalkning.
- Aktuellt om odling i sandNils Åkerstedt skriver denna gång om hur . Du själv tillverkar en blomjord av sådan kvalite att omplanteringen av krukväxt erna varje år blir onödig. Och hurDu med hjälp av sand och gräsklipp snabbt får en vacker häck.
- Från Stefans trädgårdStefan Olsson uppmanar denna gång oss att låta barnen fritt få påverka trädgårdens utformning. Då blir den annorlunda.
- Tre givande böckerLena lsraelsson: Handbok för Köksträdgården, samt Vinterfåglar kring vårt hus och En skimrande fåra mot Tåkern, av Göran Bergengren.
